راهنمای خرید لباس کار

لباس کار یکی از مهمترین انواع تجهیزات ایمنی است که از تمام بدن در برابر خطرات احتمالی حین کار محافظت می کند. همانطور که می دانید هر کار و حرفه ای برای خود خطراتی دارد و افرادی که در آن حرفه مشغول به کار هستند باید قبل از شروع به کار باید از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنند. لباس کار یکی از مهم ترین تجهیزات ایمنی حفاظت فردی است که به شکلی طراحی می شود که علاوه بر محافظت افراد در برابر خطرات، امکاناتی نیز داشته باشد که افراد بتوانند ابزارآلات و تجهیزات مورد نیاز خود را همیشه به همراه داشته باشد.

بیشتر کارگران از انواع لباس کار دوبنده  استفاده می کنند چرا که پوشیدنشان ساده است و مقاومت خوبی نیز دارد. لباس کار مهندسی نیز بسته به نوع فعالیتی که مهندسین دارند با هم تفاوت دارد. برای مثال لباس کار مهندس معماری نمی تواند با لباس کار مهندس نفت یکسان باشد. لباس کار جوشکاری از مهمترین تجهیزات ایمنی جوشکاران است. جرقه های ساطع شده هنگام جوشکاری تمام پوست بدن را تحدید می کند و اگر لباس کار جوشکار نازک باشد حتما قطرات آهن ذوب شده هنگام جوشکاری لباس و پوست بدن او را خواهد سوزاند. یک خلبان نیز باید لباس کار خلبانی را هنگام کار به تن کند تا در هنگام پرواز قدرت مانور مناسبی داشته باشد.  لباس کار مکانیکی که با روغن و ابزارآلات آغشته به روغن سر و کار دارند نیز باید برای شرایط او مناسب باشد.

انواع لباس کار

انواع لباس کار بر اساس نوع حرفه که در آن فعالیت دارید با هم تفاوت دارد. استاندارهایی وجود دارد که در هنگام تولید لباس کار باید رعایت شود. برای مثال لباس کار جوشکاری باید ضخامت بیشتری داشته باشد اما این در مورد لباس کارگری صدق نمی کند. هم چنین افرادی که با اره برقی کار می کنند و احتمال پاره شدن لباس و آسیب رسیدن به فرد توسط اره برقی وجود دارد باید از لباس کار ایمنی مناسب با اره برقی استفاده شود. لباس کارها بر اساس نوع فعالیتی که فرد دارد به صورت بلوز و شلوار دکمه دارد، یا کاپشن شلوار زیپ دار، لباس کار دوبنده و یا لباس کار یکسره طراحی می شوند. اما به صورت کلی کارگران فنی مانند لوله کش، برق کار به دلیل خطرات کمتر کار و همچنین نیاز به به همراه داشتن ابزارآلات از لباس کار دوبنده استفاده می کنند که جیب های زیادی نیز دارند. انتخاب نوع لباس کار و پارچه ای که در دوخت آن به کار رفته بر عهده خریدارد و یا کارفرما می باشد. برای اطلاع بیشتر از انواع لباس کار ایمنی حرفه های مختلف و همچنین ویژگی خاص آنها ما را همراهی کنید.

لباس کار کارگری

لباس کار کارگری بسته به نوع کاری که کارگر انجام می دهد متفاوت طراحی می شود. برای مثال کارگران و استادکاران لوله کش می توانند از لباس کار دوبنده و یا بیلرسوت استفاده کنند. پارچه به کار رفته در این لباس می تواند ضد آب باشد چرا که این افراد ممکن است در هنگام کار با لوله‌ی آب خیس شوند. لباس کار کارگری ساختمانی باید راحت باشد و قدرت مانور کارگر را کم نکند. از این رو در تولید این لباس ها از پلی استر پنبه استفاده می شود. البته اگر لباس کار کارگری سنگین باشد می تواند از انواع لباس کار فیلامنت نیز استفاده کند که ضخامت بیشتری دارد و دوام و ماندگاری آنها نیز بیشتر از پلی استر پنبه است.

کمتر پیش می آید که کارگران از لباس های دو تکه ( بلوز و شلوار دکمه دارد و یا کاپشن شلوار زیپ دار) استفاده کنند؛ چرا که در هنگام کار مرتبا در تکاپو هستند و اگر لباس کار آنها دو تکه باشد ممکن است بدن آنها حین کار آسیب ببیند. لباس کار دو بنده بهترین انتخاب برای همه کارگران است اما با این حال می توانند از دیگر انواع لباس کار مانند لباسکار یکسره نیز استفاده کنند.

لباس کار خلبانی

لباس کار خلبانی یکی از ساده ترین انواع لباس کار است. این لباس کار یکسره بسیار راحت بوده و از فلامنت کج دارد دوخته می شود. خلبان حین پرواز باید راحت باشند و بتوانند به راحتی در لباس حرکت کنند. پس می توان نتیجه گرفت این لباس یکسره بهترین انتخاب برای خلبانان است.

لباس کار دوبنده

لباس کار دو بنده یکی از بهترین مدل های لباسکار است. این مدل لباسکار در انواع رنگ ها و با انواع پارچه دوخته می شود و دست شما هنگام انتخاب لباس کار دوبنده باز است. کارگران، مهندسین، صنعتگران و استادکاران در هر حرفه ای می توانند از این لباسکار استفاده کنند. چرا که به راحتی پوشیده می شود، جیب هایی دارد که می توان در آنها ابزارآلات را قرار دهید و در ضمن ماندگاری بالایی نیز دارد. این لباس کار با نام های بیلرسوت و setwork نیز شناخته می شود. البته به ست کامل لباس کار setwork گفته می شود که یکی از اجزاء آن لباس کار دو بنده است.

لباس کار مکانیکی

مکانیک ها هر روز با روغن، نفت و قطعات آغشته به روغن فعالیت دارند. میزان غلظت روغن به حدی است که فرد اگر لباس کار مخصوص به تن نکند حتما پوست او دچار مشکل خواهد شد. از این رو مکانیک ها نیز بسته به نوع فعالیت خود می توانند از لباس کار یکسره، لباس کار دو بنده و لباس کار دوتکه استفاده کنند. از آنجایی که شغل مکانیکی بسیار گسترده است و زیر شاخه های زیادی دارد لباس کار افراد بسته به نوع کارشان متفاوت خواهد بود. لباس کار ایران خودرو نیز از جمله لباس کارهای مکانیکی است که از بهترین مواد اولیه ساخته شده است.

لباس کار جوشکاری

جوشکاری از جمله فعالیت های بسیار خطرناک است که با رعایت نکات ایمنی هنگام جوشکاری می توان آسیب های احتمالی را کاهش داد. نور ساطع شده و قطره های مذاب آهن و آرگون هنکام جوش کاری برای چشم و پوست صورت، دست ها و بدن بسیار خطرناک است. جوشکار علاوه بر اینکه باید از کلاه جوشکاری مخصوص و دستکش جوشکاری استفاده می کند، حتما باید از لباس کار جوشکاری نیز استفاده نمایند. این لباسکار نسبت به دیگر انواع لباسکار ضخیم تر است و اکثر از جین و کتان دوخته می شود. فرم لباس کار جوشکاری باید از انواع لباس کار یکسره باشد؛ چرا که حین جوشکاری تمام اعضای بدن در خطر هستند و باید با لباس کار پوشانده شود.

لباس کار یکسره به راحتی پوشیده می شود و فرد بعد از اتمام کار می تواند آن را در بیاورد تا استراحت کند. نوع خاصی از جوشکاری که با نام جوشکاری آرگون شناخته می شود ،وجود دارد که جوشکار حین کار در این زمینه باید لباس کار مخصوص به تن کند. لباس کار جوش آرگون به رنگ قرمز و به صورت یکسره طراحی می شود. این لباس کار از کتان دوخته می شود و مقاومت بسیار بالایی دارد.

لباس کار صنعتی

بسته به صنایع مختلف لباس کار افراد نیز متفاوت خواهد بود. اما به دلیل اینکه کار در کارخانجات صنعتی دشوار است لباس کار صنعتی اصولا از جنس کتان، لی و یا فیلامنت دوخته می شود. اگر در صنایع غذایی مشغول به کار باشید احتمالا لباس کار شما یکسره و ضد آب باشد. چرا که در این محیط بهداشت حرف اول را می زند. اما در صنایع نساجی احتمالا لباس کار شما راحت تر بوده و از جنس پلی استر پنبه ای دوخته شده باشد. این لباس می تواند به شکل دو تکه با دو بنده باشد. در هر صورت این بسته به نوع کار شما دارد که کارفرما نوع لباس شما را تعیین می نماید.

لباس کار تبلیغاتی

یکی از روش های تبلیغات چاپ نام و نشان برند روی لباس کار افراد است. برای مثال تا به حال دیده اید که لباس کار تعمیرکاران سیار ایران خودرو بدون نشان ایران خودرو باشد. برند ایرانخودرو روی لباس کار ایران خودرو درج می شود تا افراد ببینند که تعمیرکاران این شرکت برای تعمیر خودرو تلاش می کنند. این کار در تمامی برندهای مطرح انجام می شود تا در حین مراجعه برای نصب و تعمیر، دیگران نام برند را ببینند و به نوعی تبلیغات موثر برای برند انجام شود.